Tak, ako aj po iných dedinách i v Krivej boli prvými ľuďmi, ktorí sa snažili pozdvihnúť duchovnú a vzdelanostnú úroveň obyvateľstva a ktorí svojím pôsobením mali vplyv na na ich hodnoty, boli kňazi. Oni boli zárodkami v ktorých sa rodili myšlienky na kultúrnu a vedomostnú vzdelanosť ľudí. Všímali si šikovných mladých ľudí, mali možnosť pri rozhovoroch s nimi nazrieť do ich vnútra. Takýmto ľuďom boli sami príkladom a udávali im smer ich ďalšej cesty za poznaním. Najčastejšie sa im venovali sami farári osobne. Keď však boli podmienky a správca farnosti bol značne uvedomelý, vznikali prvé školy, kde za pomoci občanov hľadali vhodných učiteľov na výchovu detí. Tak aj za prvého krivského farára bola založená jednotriedna škola v rodinom dome.
1880 Za účinkovania Jozefa Štefanicu bola táto drevená škola rekonštruovaná, v tom čase (1880 – 1910) sa v nej učilo 80 detí. Inšpektorát naliehal, aby sa zriadila aj druhá trieda, ale Štefanica toto odoprel a argumentoval tým, že veľa mužov odchádza za prácou do Ameriky a značne klesá pôrodnosť. Učiteľom bol vtedy Augustín MYDLO, a keď tento odišiel za učiteľa do Radvane, na jeho miesto nastúpil Jozef Molitoris, ktorý potom odišiel učiť do Dlhej a v prvej svetovej vojne padol na bojišti. Po jeho odchode do Dlhej miesto v škole zaujal učiteľ Ondrej KOVAĽČÍK zo Zuberca. Ako už holo spomínané pri výstavbe fary, farár Viktor Milan býval v tesnom školskom byte a učiteľ prechodne v Štipkalovom dome blízko kostola.
V čase l. svetovej vojny po odchode učiteľa Kovalčíka prevzal školu učiteľ DUTKA. Bol snaživý, aj keď veľmi prísny učiteľ. Venoval sa hudbe, a zároveň pôsobil ako kantor krivského kostola.
1922 V zápisoch čítame; "Keď v roku 1922 bola birmovka, cesta po Krivej až ku kostolu bola vysadená stromkami a pred kostolom bola brána s nápisom: " Vítame Ťa, drahý Arcipastier náš!", ktorý zhotovil Jozef Dutka. Tento učiteľ pôsobil v Krivej od 19. apríla 1914 do 31. augusta 1922. Z Krivej však odišiel až v roku 1923 a to 6. septembra. Dostal sa do sporu s organizáciou učiteľov a tá vypovedala proti škole v Krivej štrajk, s tým, že nepovolila celý rok žiadnemu učiteľovi obsadiť krivskú stanicu. Bolo to veľmi nespravodlivé zamiešanie sa do vyučovania, nakoľko týmto najviac utrpeli deti. Ich štrajku si nevšimol Andrej LIPČEI, pucovský učiteľ, ktorý sa do Krivej za učiteľa napriek štrajku prihlásil. Tento bol za učiteľa napokon aj zvolený, ale za prevoz z Pucova do Krivej žiadal od Krivanov asi Kčs 1600,-. Krivania s tým nesúhlasili, a tak ostala škola neobsadená do 19. júla 1923. V tom čase vyučoval Viktor Milan len náboženstvo a cez zimu asi dva mesiace učil deti v škole krivský gazda Ján Žák. Po nedohodnutom nástupe Andreja Lipčeiho bol na miesto učiteľa v Krivej vypísaný konkurz .
1923 Dňa 19. júla 1923 prišiel do Krivej a hneď začal vyučovať diplomovaný učiteľ Emil KOBELLA, rodák z Dolnej Lehoty. Tento vyučoval krivské deti plných sedem rokov. Spolu s Viktorom Milanom, len čo sa skončila výstavba kostola, zamysleli sa nad výstavbou novej školy. Stará škola, zrekonštruovaná za Jozefa Štefanicu bola biedna a nezodpovedajúca ani. učebňou, ani bytom pre učiteľa a jeho rodinu. Inšpektorát žiadal Krivú už v roku 1926, aby začali s výstavbou novej dvojtriednej školy, ale bola im daná odpoveď, že Krivá na tento čas nie je v stave chytiť sa stavby školy, keďže má starosť o ešte neukončenú stavbu kostola. V tej dobe sa narodilo v Krivej približne 25 detí za rok. Do prvej triedy nastúpilo v roku 1923 25 detí, v roku 1929 25 deti a v roku. 1930 sa predpokladalo, že na škole bude len do prvých šiestich tried chodiť 120 detí. Keďže už v tejto dobe platil zákon, v ktorom štát nariadil povinnú 8 - ročnú školskú dochádzku, nemohlo sa ďalej čakať, ani odkladať výstavbu tejto dvojtriednej školy.
1928 Preto v roku 1928 padlo rozhodnutie, že škola bude postavená. Hneď na začiatku však starosti vystriedala nádej, pretože sa ukázalo, že sa nájdu finančné prostriedky na výstavbu školy priamo v dedine. Obec odkúpila z majetkov oravského panstva kus hory (Majer) a z tejto hory predala Krivá časť za vysokú cenu. Drevo bolo veľmi drahé a zaň získala až pol milióna korún. Z tejto sumy jednu časť - Kčs 271 000,- odložili na výstavbu školy. Tento kapitál uložený v banke bo1 teda základom pre ďalšiu z veľkých nákladných akcií, ktoré v tých rokoch v obci prebiehali. Ťažkosti s výstavbou však boli niekde inde. Najťažšie bolo rozlúštiť otázku, kde postaviť novú školu na akom pozemku. Stará škola bola postavená na malom pozemku, ktorý nezodpovedal požiadavkám pre výstavbu. Preto 10. novembra 1928, keď bola v Krivej komisia zo štátneho inšpektorátu z Kubína, stavebný inžinier, slúžny a lekár odporučili obci, aby prikúpila pod výstavbu pozemok Jozefa Bakoša. Obec však tušila, že bude veľmi ťažké vyplatiť gazdu. Viackrát sa špekulovalo postaviť školu len na pozemku starej školy Ing. Silbiger predviedol nákresy, ale ani jeden z nich stavebný úrad v Dolnom Kubíne neprijal. Preto sa začalo jednať s Jozefom Bakošom. Po viacerých jednaniach napokon súhlasil s podmienkou, že mu dedina postaví taký istý dom ako doterajší na pozemku na dolnom konci dediny pri Jánošovskom dome na Buchbinderovskom intraviláne. Občania poverili vysporiadaním tejto záležitosti Viktora Milana, aby pomocou advokáta Dr. Jána Poliaka v Kubíne odkúpil Buchbinderovský intravilán. Viktor Milan ho odkúpil za Kčs 9000,- a Dr. Poliak previedol zápis v pozemkovej knihe.
Nasledovali jednania o tom, ako má byť prestavaný Bakošov dom, a ako má byť postavená škola. Tieto veci riešil Ing. Viliam Silbiger z Tvrdošina, ktorý mal veľkú staviteľskú kanceláriu. Spísala sa s ním zmluva, že za plány dostane 3 % mzdy z finančného objemu, ktorý pripadne na presťahovanie Bakoša a stavbu novej školy. Ak však tieto stavby bude stavať on, za plány nezoberie nič. Hotové plány a rozpočty boli predložené Biskupskému úradu na Spiši a tiež Referátu ministerstva verejných prác v Bratislave. Obidve spomínané inštitúcie tieto plány schválili.
Na jar 1928 bol vypísaný stavebný súbeh (konkurz). Prihlásili sa dvaja stavitelia - Gažo z Kubína a Viliam Silbiger. Občanom sa zdalo, že je to málo firiem a nemajú si z čoho vyberať, preto v jeseni 1928 bol nový konkurz. Prihlásili sa:
1. firma: Michal Gažo, Jozef Pombiak a Ladislav Ľikavec z Liptovskej Teplej. Ich finančný návrh bol na školu – Kčs 449 058, 30 a presťahovanie Bakoša Kčs 49 121,-. Z toho potom pri konkurze spustili 3 %, a tak celková suma činila Kčs 483 233, 97,-
2. firma: Rudolf Kossuth, Dolný Kubín za hodnotu Kčs 480 201,-
3. firma: Ľudvík Gažo z Liptovského sv. Petra, za celkovú sumu Kčs 471 994,27,-
4. firma: Viliam Silbiqer a spol, Tvrdušin za celkovú sumu Kčs 455 996, l 7,-
5. firma: Ján Medek, staviteľ, Dolný Kubín, za sumu Kčs 446 964, 88,-
Keď sa tieto sumy predložili občanom Krivej, títo neboli spokojní a žiadali, aby sa ešte raz zišli všetci občania. Ani vtedy sa nič neporiešilo a občania sa vyjadrili, že celý náklad je veľmi vysoký a nebudú preto ani sťahovať Bakoša. Nakoniec sa dohodli že v dedine budú tajné voľby. Ján Žák a František Zaťko zbierali po domoch do skrinky tajné hlasy. V tajných voľbách väčšina občanov školu odsúhlasila a navrhla, aby bol na jej výstavbu prizvaný Viliam Silbiger, ktorý robil na školu aj plány. 30. novembra 1928 bol Silbiger poverený hromadou obce, aby začal stavbu školy, a to za Kčs 446 000,- a ihneď bola podpísaná aj zmluva. Po spísaní všetkých podrobností bola vystavená celková zmluva 23. januára 1929, a túto potvrdila aj biskupská kancelária 31. januára 1929 pod č. 213. Už cez zimu sa začalo s navážaním materiálu, ale stavba mohla začať kvôli krutej zime až 4. apríla 1929. Vtedy tu prišiel stavbyvedúci Augustín Berger, obyvateľ obce Hvozna č. 65. Tento človek viedol stavbu veľmi svedomite. Týždenný plat mal Kčs 400,-. Ako prvé bolo potrebné vysťahovať starú školu a zvaliť a presťahovať Bakošov dom. Posledný krát sa v starej škole učilo 5. apríla 1929 (piatok), a hneď na druhý deň" presťahovali nábytok pána učiteľa Kobellu, ktorý tu býval aj so svojim synom a manželkou, až pokiaľ sa nepresťahoval do novej školy. Žiaci v skupinkách na určité hodiny chodili do prenajatej izby Johany Žákovej, rod. Zaťkovej. So sebou si nosili stolčeky, aby si mali na čo sadnúť. Keď bola škola vyprázdnená, tesári ju rozobrali a zdravé drevo použili na stavbu nového Bakošovho domu.
Pri stavbe však stavitelia narazili na ďalší problém. Keď základy vykopali až do hĺbky 1,8 m
hlboko, prišiel zo štátneho stavebného úradu Ing. Róbert Steiner, ktorý mal na stavbe dozor. Zistil, že pôda pod základmi je veľmi mäkká. Dva metre dlhý kôl vtisol jeden chlap holými rukami do zeme. Okamžite nariadil, aby do všetkých základov boli nabité pilóty. Celé tri týždne robotníci zatĺkali železným baranom 151 ks pilotov dlhých 3,5 m zo smrekového dreva. Niekoľko ich bolo aj z červeného smreka z kostolníkovej štepnice pri fare. Takto bola posilnená pôda pod školou, ale stavba sa tým predĺžila a zdražela. Zároveň bolo potrebné odviesť vodu, ktorá vyvierala v základoch. Túto prácu previedol staviteľ rúrkovaním a kanalizovaním. Toto pilotovanie a kanalizovanie stálo Kčs 21 000,-. Ďalej stavba pokračovala normálne. Sibiger v tom istom roku staval aj faru v Dlhej a kostol v Chlebniciach, kde v tom roku v októbri vyhorelo pol dediny. 21. júla 1929 bola staviteľovi poukázaná prvá výplata vo výške Kčs 250 000. Ihneď ako dostaval i budovu školy začali ju vakovať. Budova bola veľmi surová, a preto nevyschla ani do samej jesene. Stavebný úrad preto prikázal odložiť dokončenie budovy na jar budúceho roka. Krivania však boli proti tomu a žiadali, aby bolo na budovu vydané užívacie povolenie ešte pred zimou. Preto 7. novembra prišla z Dolného Kubína komisia, ktorá rozhodla, že vzhľadom na to, že žiaci sa nemajú kde učiť, je potrebné povoliť užívanie budovy.
1929 Tak sa aj stalo a škola, na ktorej nechali na jar iba maľovanie okien bola 24. novembra 1929 v nedeľu s procesiou slávnostne posvätená. Posvätenie previedol vdp. Viktor Milan, ktorý mal najväčšiu zásluhu na tom, že škola bola postavená. Na druhy deň v pondelok 25. novembra. 1929 začal učiteľ Emil Kobella v novej škole vyučovať. Viktor Milan ho uviedol prejavom a modlitbou s deťmi. Po zariadení učiteľovho bytu sa aj učiteľ Kobella 5. decembra 1929 presťahoval z domu Jána Janotu do prízemného bytu školy.
8. decembra 1929 sa konala hromada, na ktorej sa mala vyplatiť staviteľovi zvyšná časť sumy za školu podľa zmluvy a naviac Kčs 21 000,- za pilotáž a kanalizačné práce pri základoch. Zároveň staviteľ predniesol ďalší účet vo výške Kčs 16 000,- za práce naviac, ako kanalizácia dvora a pod. Na tejto hromade bolo prisľúbené, že do ôsmich dni bude staviteľovi vyplatená čiastka Kčs 100 000,- a v januári 1930 to bude Kčs 104 000,-. Ostatných Kčs 13 000,- bude vyplatené po dokončení prác (maľovanie okien a dverí a bielenie izieb). Nedoriešená zostala otázka. Kčs 16 000,- za práce naviac, na ktorej sa Silbiger s občanmi nedohodol. Na tejto hromade bol okrem Silbigera prítomný aj jeho asistent Kuchár, lng. Róbert Steiner, ako dozor stavby a Július Klíma, účtovník banky v Dlhej. Kvôli neuzavretému účtu sa opäť zišla obecná hromada, kde staviteľovi vytýkali, že pivnica na drevo pre kúrenie podmokla vodou. Občania sa uzniesli na tom, že Silbigerovi vyplatia zostávajúce peniaze, ak sa on zaviaže, že opraví chyby na novej škole a zloží záručnú listinu na hodnotu Kčs 25 000,- potvrdenú Tvrdošanskou šporkasou. Potom dal staviteľ Kčs 200,- ako sprepitné a problém sa uzavrel. V závere bolo dohodnuté, že pokiaľ by niekedy v budúcnosti bolo potrebné ihrisko pre deti, tak sú učitelia povinní odovzdať pre ihrisko aj svoju záhradu, t.j. aj časť medzi školou a školským humnom. Zatiaľ bola pre ihrisko ponechaná iba časť medzi školou a cestou.
Silbiger previedol v jeseni 1930 opravu pivnice pre dreváreň. Dal v nej vysekať betón a do podlahy uložil drenážne rúrky. Stavba novej dvoj triednej školy bola takto šťastlivo ukončená. Starosti nastali s obsadením druhej novej triedy v škole, 3. augusta bola. voľba učiteľa pre druhú triedu, Prihlásili sa tri učiteľky: Magdaléna Mamayová , Elena Helcmanovská a Oľga Kobellová ( manželka učiteľa Kobellu) , Zvolená bola Magdaléna Mamayová, ale neporozumela si s učiteľom Kobellom, ktorý počítal, že na toto voľné miesto bude zvolená jeho manželka. Preto na túto funkciu nenastúpila.
31. augusta bol nový konkurz, kde bola prihlásená už iba Oľga Kobellová, a tá bola zvolená za učiteľku v druhej triede. 1. septembra však učiteľ Kobella písomne nahlásil, že sa vzdáva krivskej kantorskej služby, a tým aj učiteľskej stanice. Ešte v ten deň sa z Krivej odsťahoval aj so svojou manželkou. Odišli do Hvozdnice pri Veľkej Bytči v Trenčianskej župe.
1930 Viktor Milan 9. septembra odcestoval do Biskupíc za Bratislavou do provinciálneho kláštora sestier sv. Kríža a tam dostal prisľúbenie, že uvoľnené miesta v škole v Krivej zaujmú sestry z kláštora. Na 28. septembra bol vypísaný opätovný konkurz, ale tentokrát len pre sestry z kláštora. Prihlásili sa dve z rádu sv. Kríža sestra Amáta, rod. Zimmermannová z Kremnice a sestra Marianna, rod. Katarína Reháková z Trenčianskych Biskupic. Tieto dve sestry boli prijaté na školu v Krivej, ale iba na jeden rok ako výpomoc, pretože nemali diplom učiteľa. Rehoľa nemohla poskytnúť kvalifikované učiteľky, lebo tieto už boli pridelené na iných školách. Viktor Milan poskytol sestrám Kčs 500,- na zariadenie, ktoré kúpili a poslali do Krivej sestru Mariannu a sestru Alžbetu Mokraňovú, aby v Krivej zariadili kláštor.
18. októbra prišla do Krivej provinciálna predstavená Teodosia Hossová a jej tajomníčka Timotea Mikušová a taktiež Amata a kandidátka Paulína Brňová. Všetky sa usadili v učiteľskom byte. Dňa 20. októbra sa začalo riadne vyučovanie. Sestra Marianna učila mladšie deti 6 - 9 ročné, sestra Amáta učila staršie deti 9 - 14 ročné. Sestra Marianna sa narodila 19. júna 1907. Skončila štyri triedy meštianky a rodinnú školu v Košiciach. Sestra Amáta sa narodila v roku 1906, skončila materskú školu a ročník preparandia. Mala diplom opatrovateľky. Tieto dve sestry vyučovali v Krivej v šk. roku 1930/31. Dňa 13. novembra prišla, do Krivej sestra Emerika, rod. Žofia Horváthova za predstavenú. Ako rehoľná sestra bola 28 rokov v Pečenadoch pri Veľkých Kostoľanoch. V Pečenadoch zastávala miesto učiteľky, 28 rokov miesto kantorky v kostole a 15 rokov miesto zvonárky a kostolníčky. Sestra Emerika hrávala aj v našom kostole a latinské piesne spolu s ňou pri obradoch spievali Jozef Hrbka, Jozef Baláž a Peter Flontek. Dňa 23. decembra 1930 odišla z Krivej sestra Alžbeta, ktorá tu bola iba zriadiť kláštor a dňa 29. januára prišli do Krivej sestry Ildefonza Kapčáková, rodáčka z Chlebníc na dlhšie zotavenie a Václava za kuchárku, pretože doposiaľ kuchárku zastávala Paulína Brňová. Takto sa zaplnili školské miesta učiteľov a začal sa pekný výchovný proces s krivskými deťmi. Sestry priniesli so sebou viac ako schopnosť učiť. Boli to pedagogičky v pravom zmysle slova. Priniesli si lásku ku svojej práci, lásku k deťom, trpezlivosť a ochotu.
Keďže sa vedelo, že spomínane sestry môžu v škole vyučovať iba do konca školského roku, tak bol na 5. júla 1931 vypísaný nový konkurz na miesto učiteľa. Do konkurzu sa prihlásil učiteľ Malatín, ale keď prišiel do Krivej a videl, že sú tu kláštorné sestry, oficiálnu písomnú žiadosť nepodal. Dňa 5. júla preto školská stolica zvolila za učiteľa Julianu Hajkovú, narodenú v Starom Tekove. 9. decembra 1912, abiturientku Učiteľského ústavu uršulínok v Trnave, rehoľnú kandidátku, ktorá 6. júla 193l v sprievode sestry Rozálie Sopkovj nastúpila na toto miest
Dňa 6. septembra 1931 bola za pomocnú učiteľku v Krivej zvolená Mária Kubalová, rehoľná sestra menom Sapiencia z rádu sv. Kríža. 31. októbra 1931 táto sestra dostala štátnu podporu. Dňa 4. februára zvolila školská správa za učiteľku do Krivej sestru Prisku Šurinovú bývalú dlhánsku učiteľku. Pomocná sestra Sapiencia odišla naspäť Trnavského kláštora, pretože škola už bola obsadená kvalifikovanými učiteľmi. Takéto ťažké boli teda začiatky učiteľovania, a hlavne zabezpečovania novej školy učiteľmi.
1944 Školský rok 1944/45 sa začal 1. 10. 1944 pre nepokojné vojnové časy. V tomto roku boli na škole tri triedy, ktoré viedli sestričky Petronela Lofajová, Antónia Tatranská a Felícia Hajková. Všetkých žiakov bolo 126. Bol to vojnový rok a v školskej kronike sa o ňom dočítame: "Už od druhej polovice augusta sa začalo nad nami zmrákať. Nemeckí okupanti v tom čase u nás neboli, a tak sa všetko pripravovalo na začiatok nového školského roka. 23. augusta však partizáni zatarasili tunel na hlavnej trati a 29. augusta sa prvý z nich objavili v Krivej. Občania zatarasili na ich povel cestu asi na šiestich miestach a tak sa pripravili na boj“.
V Krivej vyvrcholili miestne boje 8. októbra. Okolo deviatej bolo počuť streľbu v Podbieli. Občania Krivej čakali pripravení na útok v Krivom. Odrazu bolo počuť výstražný hlas: "Pozor" a už sa to začalo. Nasledovala streľba, ktorá trvala do 13. hodiny. Bojové línie boli na Holici a Skalici. Ponad dedinu hvižďali guľky guľometov a gule z kanónov. Jedna z nich Zaťkovcom rozbila ochranný múr. Po paľbe prešli Nemci na obrnených autách. Krivá bola evakuovaná pod Liscom a Stasovou. Ľudia tam boli asi dva týždne. V septembri bola všeobecná mobilizácia do 60 rokov, ale všetci sa do 3. septembra vrátili naspäť. Boli to smutné, neisté časy.
18. novembra zaujali Nemci dolnú triedu školy a od 15. decembra zabrali školu celú. Potom sa do školy nasťahovali Maďari. Bol strach pozrieť na to čo Maďari v škole zanechali.
18. februára 1945 skoro ráno (bola nedeľa) dali Nemci nastúpiť pred kostol chlapov z dediny a potom zaznel rozkaz: "Chlapi od 20 do 35 rokov pripraviť sa na cestu - peši do Kubína a odtiaľ do Talianska". Frontová línia sa blížila čoraz viacej. Nemcom priháralo. Zničili veľkú časť železnice, podmínovali mosty a napokon 3. apríla 1945 bol vyhodený krivský most do vzduchu nemeckými a maďarskými vojakmi. V tom čase bolo na hasičskom skladišti asi 10 metrákov pušného prachu a výbušnín. Richtár chodil za Nemcami, aby to dali odtiaľ preč, veď to bolo v strede dediny pri škole a kostole. Napokon to za Nemocov urobili krivské ženy, ktoré pušný prach poodvážali na táčkach do Oravy. Normálne vyučovanie v tomto roku sa opäť začalo 9. apríla. Ešte v tomto mesiaci bola do Preselian preložená Petronela Lofajová a na jej miesto prišla sestra Alojziana Ťapajnová zo Širokého.
1948 V školskom roku 1948/49 bol na školách zavedený posledný 9. ročník tam, kde sa nemohla otvoriť stredná škola. Do prvého ročníka nastúpili 4 žiaci a celkovo bolo zapísaných 70 žiakov. Dňom 13. decembra 1948 boli žiaci od 6. ročníka preložení do strednej školy v Tvrdošíne a na škole zostalo 52 žiakov. Škola dostala zároveň názov Národná škola. Potom prišiel rok 1950. Znamenal pohnutie osudov ľudí a veru aj výmenu celého personálu na Krivskej škole. Svoju prácu ukončili láskavé sestričky, ktoré neboli len učiteľkami, ale vedeli vždy a vo všetkom poradiť, pôsobili ako lekári tela i duše pre celú obec, za čo im patrí veľká vďaka.
Od 1. septembra 1950 do 30. januára 1951 učila žiakov našej školy Izabela Zelienková. 1. februára 1951 bol z Lutiše do Krivej preložený učiteľ Jozef Topoľský.
Školský rok l952/53 bol zaujímavý tým, že sa na školách rozšírilo vyučovanie 10 rokov týždenne podľa sovietskeho vzoru.
V školskom roku 1953/54 bolo do školy zapísaných 54 žiakov a bola zriadená, aj druhá trieda. Do 15. októbra 1953 učil obidve triedy učiteľ Topoľský sám a potom nastúpila za učiteľku do 2. triedy Adela Hrbková z Krivej. Namiesto nej nastúpila do školy v školskom roku 1956/57 Mária Baková, neskôr Mrvová, preložená z NŠ v Pribiši, pretože Adela Hrbková zo školstva odišla.
2. septembra 1957 bola z jedenásťročnej strednej školy v Dolnom Kubíne prelozená Mária Slivošová. Riaditeľ Topoľský bol 1. septembra 1958 uvoľnený zo školských služieb a na jeho miesto bol menovaný Jaroslav Gašinec zo školy v Dlhej a keďže bola na škole ustanovená riadna trojtriedka, prišla aj učiteľka Matilda Gašincová, tiež učiteľka v Dlhej. Jaroslav Gašinec nacvičil počas školského roku tri divadelné hry s mladým divadelným súborom. Boli založené krúžky šikovných rúk, mičurinský, spevácko - tanečný. Od 1. septembra 1959 nastúpila do školy učiteľka Mária Zaťková . Vo februári zastupoval učiteľov Gašincových pre karanténu žltačky učiteľ zo ZDŠ v Podbieli Štefan Sakmár. Od l. aprila 1963 nastúpila na školu Elena Červeňová - Černotová, aby zastupovala Máriu Zaťkovú. Učiteľka Zaťková bola 1. septembra 1963 preložená na školu do Spišskej Novej Vsi a na jej miesto prišla Anna Jakubcová z Istebného. Túto počas materskej dovolenky zastupovala Marta Bláhová z Nižnéj.
1966 1. septembra 1966 bola učiteľka Jakubcová preložená do ZDŠ Dlhá a do Krivej prišla Anna Grešáková, neskôr Brtková. Od apríla do júna. 1966 ju zastupovala Viera Bačová. Učiteľka Grešáková bola od 1. júna 1969 preložená do ZDŠ Liesek a na jej miesto prišla Antónia Pavnicová zo ZDŠ v Chlebniciach. Na zastupovanie v týchto rokoch prichádzala učiteľka Tekeliaková Želmíra. Od 1. septembra 1975 bol piaty ročník presunutý do ZDŠ Dlhá a škola sa stala dvojtriedkou. 30 júna 1975 učitelia Jaroslav Gašinec a Matilda Gašincová odchádzajú z Krivej po 18. rokoch pôsobenia na krivskej škole. Osemnásť rokov poctivej práce prístupu k deťom, množstvo nacvičených divadelných hier, množstvo piesní i tancov a vštepenie základov matematiky, slovenčiny a rôznych iných oblastí malým deťom v Krivej, ako aj pomoc pri zveľaďovaní obce zanechalo svetlé spomienky na prácu týchto pedagógov.
Od 1. septembra 1976 nastúpila ako riaditeľka školy v Krivej Albína Pániková a Štefan Sakmár.
1977 Rozhodnutím školskej správy bola škola v Krivej v roku 1977 zrušená a žiaci museli dochádzať do školy do Dlhej a Sedliackej Dubovej.
Takto sa prerušila história školy v Krivej, ale nie na trvalo.
1991 Po 14. rokoch v roku 1991 sa škola znova vracia do Krivej.
1991/1992 Školu navštevovalo 54 detí. Učili sa v troch triedach. Pedagogické zloženie školy: riaditeľ školy - Ladislav Ovári, učiteľky - Renáta Domáňová, Eva Leginusová, vychovávateľka - Mária Kachútová. Škola svoju činnosť vykonávala v spoločnej budove s materskou školou. ZŠ na 1. poschodí- MŠ na prízemí. Od septembra 1992 došlo k odsťahovaniu MŠ.
1994/ 1995
náboženská výchova - vdp. Eugen Ďubek, školníčka - Katarína Slanická.V tomto školskom roku sa už žiaci učia v 4 triedach.
1995/ 1996
1996/ 1997
vychovávateľka - Jana Laurinčíková, náboženská výchova - vdp. Eugen Ďubek, školníčka - Katarína Slanická.
1997/ 1998 Pedagogické zloženie školy: riaditeľka školy - Mgr.Eva Leginusová, učiteľky - Mgr.Katarína Valeková, Mgr.Zdenka Brozová, Mgr. Eulália Žáková, Mgr.Jolana Sporinová,
vychovávateľka - Viera Mikušková, náboženská výchova - vdp. Ján Špiriak, školníčka - Katarína Slanická. V tomto školskom roku navštevovalo školu 51 žiakov a boli vytvorené 2 elokované triedy ZUŠ Tvrdošín - odbor hudobný.
1998/ 1999 Pedagogické zloženie školy: riaditeľka školy - Mgr.Eva Leginusová, učiteľky - Mgr.Katarína Valeková, Mgr.Zdenka Brozová, Mgr. Eulália Žáková, Mgr.Magdaléna Škvarková,
vychovávateľka - Mária Klimčíková, náboženská výchova - vdp. Ján Špiriak, školníčka - Katarína Slanická.
1999/ 2000 Pedagogické zloženie školy: riaditeľka školy - Mgr.Terézia Suroviaková, učiteľky - Mgr.Katarína Valeková, Mgr.Zuzana Vidiečanová, Mgr.Magdaléna Škvarková,
vychovávateľka - Jana Džubeková, náboženská výchova - vdp. Ján Špiriak, školníčka - Katarína Slanická.V tomto školskom roku navštevovalo školu 53 žiakov.
2000/ 2001 Pedagogické zloženie školy: riaditeľka školy - Mgr.Terézia Suroviaková, učiteľky - Mgr.Zuzana Vidiečanová, Mgr.Magdaléna Suroviaková, Iveta Nehajová, vychovávateľka - Jana Džubeková, náboženská výchova - vdp. Ján Špiriak, školníčka - Katarína Slanická, nemecký a anglický jazyk - Ing. Jozef Habovštiak. Školu navštevovalo 56 žiakov.
2001/ 2002 Pedagogické zloženie školy: riaditeľka školy - Mgr.Terézia Suroviaková, učiteľky - Mgr.Eulália Žáková, Mgr.Magdaléna Suroviaková, Iveta Nehajová,
vychovávateľka - Jana Džubeková, náboženská výchova - vdp. Ján Špiriak, školníčka - Katarína Slanická, nemecký a anglický jazyk - Ing. Jozef Habovštiak.Školu navštevovalo 60 žiakov.
2002/ 2003 Pedagogické zloženie školy: riaditeľka školy - Mgr.Terézia Suroviaková, učiteľky - Mgr.Eulália Žáková, Mgr.Magdaléna Suroviaková, Iveta Nehajová,
vychovávateľka - Jana Džubeková, náboženská výchova - vdp. Ondrej Lajčin, školníčka - Katarína Slanická, nemecký a anglický jazyk - Ing. Jozef Habovštiak.
2003/ 2004 Pedagogické zloženie školy: riaditeľka školy - Mgr.Terézia Suroviaková, učiteľky - Mgr.Zuzana Vidiečanová, Mgr.Iveta Nehajová, vychovávateľka - Jana Džubeková,
náboženská výchova - vdp. Ondrej Lajčin, školníčka - Katarína Slanická, nemecký a anglický jazyk - Ing. Jozef Habovštiak. V tomto školskom roku sa žiaci učili v troch triedach.
2004/ 2005 Pedagogické zloženie školy: riaditeľka školy - Mgr.Terézia Suroviaková, učiteľky - Mgr.Zuzana Vidiečanová, Mgr.Iveta Nehajová, vychovávateľka - Jana Džubeková,
náboženská výchova - Mgr. Ondrej Lajčin, školníčka - Katarína Slanická, nemecký a anglický jazyk - Ing. Jozef Habovštiak. V tomto školskom roku navštevovalo školu 45 žiakov, ktorí sa učili v troch triedach.
2005/ 2006 Pedagogické zloženie školy: riaditeľka školy - Mgr.Terézia Suroviaková, učiteľka - Mgr.Iveta Nehajová, vychovávateľka - Jana Džubeková,
náboženská výchova - Mgr. Ondrej Lajčin, školníčka - Katarína Slanická, nemecký a anglický jazyk - Ing. Jozef Habovštiak. V tomto školskom roku navštevovalo školu 38 žiakov, ktorí sa učili v dvoch triedach.
2006/ 2007 Pedagogické zloženie školy: riaditeľka školy - Mgr.Terézia Suroviaková, učiteľky - PaedDr.Iveta Nehajová, Mgr.Eulália Žáková, vychovávateľka - Jana Džubeková,
náboženská výchova - Mgr. Ondrej Lajčin, školníčka - Katarína Slanická, anglický jazyk - Ing. Jozef Habovštiak. V tomto školskom roku navštevovalo školu 44 žiakov, ktorí sa učili v troch triedach.
2007/ 2008 Pedagogické zloženie školy: riaditeľka školy - Mgr.Terézia Suroviaková, učiteľky - PaedDr.Iveta Nehajová, Mgr.Eulália Žáková, vychovávateľka - Jana Džubeková,
náboženská výchova - Mgr. Ondrej Lajčin, školníčka - Katarína Slanická, anglický jazyk - Ing. Jozef Habovštiak. V tomto školskom roku navštevovalo školu 38 žiakov, ktorí sa učili v troch triedach.
2008/ 2009 Pedagogické zloženie školy: riaditeľka školy - Mgr.Terézia Suroviaková, učiteľky - PaedDr.Iveta Nehajová, Mgr.Eulália Žáková, vychovávateľka - Jana Džubeková,
náboženská výchova - PaedDr. Ondrej Lajčin, školníčka - Antónia Tomkuliaková, anglický jazyk - Ing. Jozef Habovštiak. V tomto školskom roku navštevovalo školu 40 žiakov, ktorí sa učili v troch triedach.
2009/ 2010 Pedagogické zloženie školy: riaditeľka školy - Mgr.Terézia Suroviaková, učiteľky - Mgr.Eulália Žáková, PaedDr.Iveta Nehajová, vychovávateľka - Jana Džubeková, náboženská výchova - PaedDr. Ondrej Lajčin, školníčka - Antónia Tomkuliaková, anglický jazyk - Ing. Jozef Habovštiak. V tomto školskom roku navštevovalo školu 46 žiakov, ktorí sa učili v troch triedach. Od 1. februára 2010 sa riaditeľkou školy stala PaedDr. Iveta Nehajová.
2010/ 2011 Pedagogické zloženie školy: riaditeľka školy - PaedDr.Iveta Nehajová, učiteľky - Mgr.Eulália Žáková,Mgr.Terézia Suroviaková, vychovávateľka - Jana Džubeková, náboženská výchova - PaedDr. Ondrej Lajčin, školníčka - Antónia Tomkuliaková. V tomto školskom roku navštevovalo školu 38 žiakov, ktorí sa učili v troch triedach.
2011/ 2012 Pedagogické zloženie školy: riaditeľka školy - PaedDr.Iveta Nehajová, učiteľka - Mgr.Eulália Žáková, vychovávateľka - Jana Džubeková, náboženská výchova - PaedDr. Ondrej Lajčin, školníčka - Antónia Tomkuliaková. V tomto školskom roku navštevovalo školu 33 žiakov, ktorí sa učili v dvoch triedach.
2012/ 2013 Pedagogické zloženie školy: riaditeľka školy - PaedDr.Iveta Nehajová, učiteľka - Mgr. Eulália Žáková, vychovávateľka - Jana Džubeková, náboženská výchova - PaedDr. Ondrej Lajčin od 1.12. 2012 PaedDr. Rudolf Schuster, školníčka - Antónia Tomkuliaková. V tomto školskom roku navštevovalo školu 29 žiakov, ktorí sa učili v dvoch triedach.
2013/ 2014 Pedagogické zloženie školy: riaditeľka školy - PaedDr. Iveta Nehajová, učiteľka - Mgr. Eulália Žáková, učiteľka a vychovávateľka Mgr. Katarína Hírešová, vydatá Jakubcová, náboženská výchova - PaedDr. Rudolf Schuster, školníčka - Antónia Tomkuliaková. V tomto školskom roku navštevovalo školu spolu 26 žiakov, ktorí sa učili v dvoch triedach.
2014/2015 Pedagogické zloženie školy: riaditeľka školy - PaedDr. Iveta Nehajová, učiteľka - Mgr. Eulália Žáková, vychovávateľka - Bc. Antónia Bírová, Náboženská výchova - PaedDr. Rudolf Schuster, školníčka - Antónia Tomkuliaková.
V školskom roku 2014/2015 navštevovalo školu 29 žiakov, ktorí sa učili v 2 triedach. 1. triedu tvorí 1. a 3. ročník, spolu 17 žiakov - tr. uč. Mgr. Žáková, 2. triedu tvorí 2. a 4. ročník, spolu 12 žiakov - tr. uč. PaedDr. Iveta Nehajová.
2015/2016 Pedagogické zloženie školy: riaditeľka školy - PaedDr. Iveta Nehajová, učiteľka - Mgr. Eulália Žáková, vychovávateľka - Bc. Antónia Bírová, Náboženská výchova - PaedDr. Rudolf Schuster, školníčka - Antónia Tomkuliaková.
2016/2017
Pedagogické zloženie školy: riaditeľka školy - PaedDr. Iveta Nehajová
učiteľka - Mgr. Eulália Žáková, vychovávateľka - Bc. Antónia Bírová, Náboženská výchova - PaedDr. Rudolf Schuster, školníčka - Antónia Tomkuliaková.
V školskom roku 2015/2016 navštevovalo školu 30 žiakov, ktorí sa učili v 2 triedach. 1. triedu tvorí 1. a 3. ročník, spolu 14 žiakov, triedna učiteľka Mgr. Eulália Žáková. 2. triedu tvorí 2. a 4. ročník, spolu 16 žiakov, triedna učiteľka PaedDr. Iveta Nehajová.
2017/2018
Pedagogické zloženie školy: riaditeľka školy - PaedDr. Iveta Nehajová, učiteľka - Mgr. Eulália Žáková, vychovávateľka - Bc. Antónia Bírová, Náboženská výchova - PaedDr. Rudolf Schuster, školníčka - Antónia Tomkuliaková, od 1. 3. 2018 pedagogický asistent - Mgr. Ivana Žitková
V školskom roku 2017/2018 navštevovalo školu 29 žiakov, ktorí sa učili v 2 triedach. 1. triedu tvorí 1. a 3. ročník, spolu 16 žiakov - tr. uč. PaedDr. Iveta Nehajová, 2. triedu tvorí 2. a 4. ročník, spolu 13 žiakov - tr. uč. Mgr. Eulália Žáková.
2018/2019
Pedagogické zloženie školy: riaditeľka školy - PaedDr. Iveta Nehajová, učiteľka - Mgr. Eulália Žáková, učiteľka a vychovávateľka - Mgr. Mária Tokárová, pedagogický asistent - Mgr. Natália Ťuchová, Náboženská výchova - PaedDr. Rudolf Schuster, školníčka - Antónia Tomkuliaková
V školskom roku 2018/2019 navštevovalo školu 27 žiakov, ktorí sa učili v 2 triedach. 1. triedu tvorí 1. a 3. ročník, spolu 11 žiakov - tr. uč. Mgr. Eulália Žáková, 2. triedu tvorí 2. a 4. ročník, spolu 16 žiakov - tr. uč. PaedDr. Iveta Nehajová.
Pedagogické zloženie školy: riaditeľka školy - Mgr. Eulália Žáková, učiteľka - Mgr. Mária Gruchaláková, učiteľka a vychovávateľka - Mgr. Dominika Drdajová, pedagogický asistent - Mgr. Dominika Janotíková, špeciálny pedagóg - Mgr. Dominika Janotíková, Náboženská výchova - PaedDr. Rudolf Schuster, školníčka - Antónia Tomkuliaková
V školskom roku 2019/2020 navštevovalo školu 30 žiakov, ktorí sa učili v dvoch triedach.
1. triedu tvorí 1. a 3. ročník, spolu 18 žiakov, triedna učiteľka je Mgr. Mária Gruchaláková.
2. triedu tvorí 2. a 4. ročník, spolu 12 žiakov, triedna učiteľka je Mgr. Eulália Žáková.
Pedagogické zloženie školy: riaditeľka školy - Mgr. Eulália Žáková, učiteľka - Mgr. Petronela Bábyová, PhD., učiteľka a vychovávateľka - Mgr. Dominika Drdajová, pedagogický asistent - Mgr. Dominika Janotíková, špeciálny pedagóg - Mgr. Dominika Janotíková, Náboženská výchova - PaedDr. Rudolf Schuster, školníčka - Antónia Tomkuliaková
V školskom roku 2020/2021 navštevovalo školu 30 žiakov, ktorí sa učili v dvoch triedach.
1. triedu tvorí 1. a 3. ročník, spolu 12 žiakov, triedna učiteľka je Mgr. Eulália Žáková
2. triedu tvorí 2. a 4. ročník, spolu 18 žiakov, triedna učiteľka je Mgr. Petronela Bábyová, PhD.
Pedagogické zloženie školy: riaditeľka školy - Mgr. Eulália Žáková, učiteľka - Mgr. Petronela Bábyová, PhD., učiteľka a vychovávateľka - Mgr. Dominika Drdajová, Náboženská výchova - PaedDr. Rudolf Schuster, školníčka - Antónia Tomkuliaková
V školskom roku 2021/2022 navštevovalo školu 30 žiakov, ktorí sa učili v dvoch triedach.
1. triedu tvorí 1. a 3. ročník, spolu 19 žiakov, triedna učiteľka je Mgr. Petronela Bábyová, PhD.
2. triedu tvorí 2. a 4. ročník, spolu 11 žiakov, triedna učiteľka je Mgr. Eulália Žáková
Pedagogické zloženie školy: riaditeľka školy - Mgr. Eulália Žáková, učiteľka - Mgr. Petronela Bábyová, PhD., učiteľka a vychovávateľka - Mgr. Mária Tokárová, Náboženská výchova - PaedDr. Rudolf Schuster, školníčka - Margaréta Polčicová.
V školskom roku 2022/2023 navštevovalo školu 33 žiakov, ktorí sa učili v dvoch triedach.
1. triedu tvorí 1. a 3. ročník, spolu 13 žiakov, triedna učiteľka je Mgr. Eulália Žáková.
2. triedu tvorí 2. a 4. ročník, spolu 20 žiakov, triedna učiteľka je Mgr. Petronela Bábyová, PhD.
Pedagogické zloženie školy: riaditeľka školy - Mgr. Eulália Žáková, učiteľka - Mgr. Petronela Bábyová, PhD., učiteľka a vychovávateľka - Mgr. Mária Tokárová, Náboženská výchova - ThLic. František Reguly, školníčka - Margaréta Polčicová.
V školskom roku 2023/2024 navštevovalo školu 34 žiakov, ktorí sa učili v dvoch triedach.
1. triedu tvorí 1. a 4. ročník, spolu 19 žiakov, triedna učiteľka je Mgr. Eulália Žáková.
2. triedu tvorí 2. a 3. ročník, spolu 15 žiakov, triedna učiteľka je Mgr. Petronela Bábyová, PhD.